Fémhulladék

5/5 - (5 votes)

Fémhulladék újrahasznosítás

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. A bálákat az újrahasznosítás helyére történő szállítás után aprítják, majd mágnesek segítségével kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat kohókban beolvasztják és szállítható rudakba öntik. A rudakat a felhasználás helyén hengerelik, ezáltal lehetővé válik, hogy újra különböző késztermékeket készítsen belőlük a feldolgozóipar. A fém csomagolóanyagok 50%-át újrahasznosított alapanyagból állítják elő. Az italdobozok újrahasznosítása részben egy, a legkörnyezetkímélőbb, ún. "dobozból doboz" eljárást alkalmazó angliai gyárban valósul meg. Itthon Tatabányán, Ajkán, a Tata melletti Mocsán és a Heves megyei Apcon található kohók dolgozzák fel és különböző - pl. járműipari - késztermékeket, alkatrészeket gyártanak belőlük. A vasból készült csomagolóanyagokat a dunaújvárosi, diósgyőri és ózdi vaskohászati üzemekben olvasztják be, ami megközelítőleg a felére csökkenti az acélgyártás energiaigényét.
fémhulladék újrahasznosítás

A fémek ritkán fordulnak elő elemi állapotukban a természetben, (mint az arany, ezüst, réz és higany) legtöbbjük valamilyen vegyületet képez. Nagy mennyiségű fémvegyületet tartalmaznak a kőzetek. Azokat a kőzeteket, ásványokat, amelyekből egy adott fém gazdaságosan kinyerhető, érceknek nevezzük. A fémércek a fémeket leggyakrabban oxidok, szulfidok, halogenidek és karbonátok formájában tartalmazzák. A fémek elsődleges alapanyagai a vasérc, a bauxit és a rézérc. Ezek bányászata során nagy mennyiségű, gazdaságosan már nem kinyerhető fémet tartalmazó (meddő) kőzet is visszamarad. Például egy tonna alumínium kinyeréséhez négy tonna bauxit szükséges, amelyből egy tonnányi vörös iszap, mint melléktermék is keletkezik.

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. A bálákat az újrahasznosítás helyére történő szállítás után aprítják, majd mágnesek segítségével kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat kohókban beolvasztják és szállítható rudakba öntik. A rudakat a felhasználás helyén hengerelik, ezáltal lehetővé válik, hogy újra különböző késztermékeket készítsen belőlük a feldolgozóipar. A fém csomagolóanyagok 50%-át újrahasznosított alapanyagból állítják elő. Az italdobozok újrahasznosítása részben egy, a legkörnyezetkímélőbb, ún. “dobozból doboz” eljárást alkalmazó angliai gyárban valósul meg. Itthon Tatabányán, Ajkán, a Tata melletti Mocsán és a Heves megyei Apcon található kohók dolgozzák fel és különböző – pl. járműipari – késztermékeket, alkatrészeket gyártanak belőlük. A vasból készült csomagolóanyagokat a dunaújvárosi, diósgyőri és ózdi vaskohászati üzemekben olvasztják be, ami megközelítőleg a felére csökkenti az acélgyártás energiaigényét.

Hogyan gyűjtsük a fémhulladékot?

A háztartásokban leggyakrabban előforduló fémhulladékok közé tartoznak a sörös-, üdítős, konzerves, spraydobozok, zárókupakok, illetve a háztartási fémhulladékok, – például fém evőeszközök, poharak és az alufólia. Ha növeljük a fémhulladékaink különgyűjtésének mértékét, egyre kevésbé lesz indokolt újabb és újabb nyersanyagokat bányászni, hiszen például a már használt alumínium italdobozok minőségvesztés nélkül, az eredetihez képest 95%-os energia megtakarítást eredményezve újból beolvaszthatóak.